Doba obratu (splatnosti) pohledávek
K čemu je ukazatel doby obratu pohledávek?
Ukazatel doby obratu pohledávek z obchodního styku měří rychlost/dobu s jakou společnost zinkasuje v průměru své pohledávky od odběratelů. Čím je tento ukazatel nižší (například doba obratu 30 dnů), tím méně zdrojů k financování pohledávek firma potřebuje a naopak ( např. doba obratu 150 dnů). Ostatně průměrná doba splatnosti pohledávek neznamená nic jiného než průměrnou dobu po kterou firma financuje, zpravidla bezúročně, své odběratele. Ukazatel je dobré analyzovat v trendu. Rozhodnutí o délce splatnosti a toleranci inkasa po lhůtě splatnosti však zpravidla vychází z obchodních vztahů s odběrateli, řízení dodavatelského rizika a oboru podnikání. Vysoký ukazatel doby obratu pohledávek může odrážet dlouhé splatnosti pohledávek, nicméně zpravidla vyjadřuje problematické portfolio odběratelů se špatnou platební morálkou či vysoký podíl nedobytných pohledávek.
Ukazatel doby obratu pohledávek může být zkreslen např. sezónní fakturací, chybným účtováním pohledávek z OS např. do jiných kr. pohledávek, vysokým podílem prodejů v hotovosti (viz. níže) či ponížením pohledávek o factoringové financování. Pokud chcete znát reálnou dobu splatnosti likvidních pohledávek, odečtěte při výpočtu ze salda nedobytné pohledávky. Pozn: Optimální hodnoty ukazatele doby inkasa pohledávek včetně zhodnocení platební morálky jsou uvedené v programu FAF.
VÝPOČET DOBY OBRATU POHLEDÁVEK Z OBCHODNÍHO STYKU
Výpočet doby obratu (splatnosti) pohledávek z obchodního styku (dny) = ((krátkodobé pohledávky z obch. styku + krátkodobé dohadné položky aktivní) * počet dnů v období) / (tržby za prodej zboží + tržby za prodej výrobků a služeb)
Pro zpřesnění výpočtu ukazatele je dobré znát:
-
Podíl tržeb v hotovosti na celkových tržbách za zboží, výrobky a služby. Důvodem je, že jednou z položek při výpočtu doby splatnosti pohledávek z obchodního styku jsou celkové tržby. Nicméně výpočet předpokládá, že většina těchto tržeb je na fakturu s odloženou splatností (vzniká pohledávka). Čím má firma větší podíl tržeb v hotovosti, tím více je ukazatel doby splatnosti pohledávek zkreslený (hodnota je lepší než je realita). Např: Při zohlednění tržeb v hotovosti ve výši 50% celkových tržeb bude výpočet ukazatele doby splatnosti pohledávek dvojnásobný oproti standardnímu výpočtu, ve kterém se prodej v hotovosti nezohlední. S tímto zkreslením se setkáte především u hodnocení doby splatnosti pohledávek firem zabývajících se malo/velkoobchodem.
-
Výši krátkodobých pohledávek z OS, které jsou svým charakterem dlouhodobé či nedobytné – Nedobytné pohledávky nadhodnocují reálnou dobu inkasa pohledávek z obchodního styku. Pozn: Zjednodušeně je vznik nedobytných pohledávek cenou za obchod na fakturu. Firmy zpravidla odhadují roční výši problematických pohledávek jako procento z celkových tržeb (či tržeb na obchodní úvěr) a nebo jako absolutní výši pohledávek více jak např. 180 dnů po splatnosti.
Výše uvedená zpřesnění výpočtu ukazatele doby obratu pohledávek zreální výstupy finanční analýzy účetních výkazů. Nicméně je potřeba vnímat i pohled věřitelů, kteří zpravidla takovéto úpravy neprovádějí. Pokud věřitelé (především banky) znají výši nedobytných pohledávek, zpravidla sníží o tyto pohledávky výši pohledávek ve výpočtu ukazatele celkové/běžné likvidity a v závislosti na dodatečných informacích případně o tuto výši sníží i výši vlastního kapitálu, jelikož nedobytné pohledávky by měly být plně zoprávkovány.
Další doporučené články:
- analýza likvidity
- finanční analýza aktiv
- ukazatel doby obratu zásob
- ukazatel doby obratu závazků
- provozní cyklus
- peněžní cyklus
< Zpět na články o finanční analýze